Stacja Pogodne Suwałki w obiektywie


To były dwa wspaniałe dni na polskim biegunie zimna. I rzeczywiście było zimno a do tego wietrznie, momentami ekstremalnie. Mimo to setki uczestników zaplanowanych wydarzeń potwierdziło, że nie ma złej pogody, a zima to doskonała pora roku, aby aktywnie spędzić czas.

Spotkania z wyjątkowymi postaciami

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się w sobotę spotkaniami z podróżnikami – Łukaszem Wolfem oraz Piotrem Pustelnikiem, a także coldman-em eksperymentującym z zimnem Valerjanem Romanovskim. Goście zebrani w Hotelu LOFT 1898  i Suwalskiego Ośrodka Kultury, którzy byli współorganizatorami wydarzenia, mogli posłuchać historii o niezwykłych pasjach oraz o przekraczaniu granic własnych możliwości. Doskonale oddaje to film  pt. „K2. Dotknąć nieba” w reżyserii Elizy Kubarskiej, którego projekcja odbyła się w SOK-u.

50 lat od historycznego sukcesu Mistrza Fortuny

Drugi dzień „Festiwalu Ludzi Północy” odbywał się nad Zalewem Arkadia. Podczas powitania miał miejsce wyjątkowy moment związany z historycznym sukcesem Wojciecha Fortuny, złotego medalisty olimpijskiego w skokach narciarskich z Sapporo 1972. Z okazji 50-tej rocznicy tryumfu na zimowej olimpiadzie Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk, wręczył Honorowemu Obywatelowi Miasta Suwałk okolicznościowy grawerton.

Polarna plaża i tradycyjny zlot morsów

Tak jak to bywało w minionych latach w południe nad Zalewem Arkadia pojawiło się ponad 130 morsów z Suwałk oraz innych miejscowości  regionu (Aktywersi, Suwalski Morsy,  Pingwiny z Bakałarzewa, Klub Morsów z Przerośli, Krasnopola i Sejn). W kąpieli morsów wziął udział również zapowiadany Valerjan Romanowski, uznawany za „Guru” w środowisku morsów, dzięki któremu kilkunastu śmiałków mogło spróbować dynamicznego sposobu morsowania. Po kilku sesjach kąpieli na morsów czekały atrakcje przygotowane w ramach strefy „Polarna plaża”, w której pojawiły się balie z gorącą wodą oraz mobilne sauny.

Ważna lekcja o bezpieczeństwie na lodzie

W ramach Stacji Pogodne Suwałki ratownicy  Suwalskiego WOPR przeprowadzili pokaz ratownictwa lodowego, który miał na celu uświadomienie, że nie istnieje „bezpieczny lód”, a z pozoru dobra i bezpieczna zabawa na zamarzniętym akwenie może zakończyć się tragedią.

Zimowa piątka, czyli karnawałowy szał

Nadeszła pora na sportową część dnia. O godzinie 13:00 do akcji wkroczyli biegacze „Zimowej Piątki” i kijkarze zimowego Nordic Walking „Suwałki Marsz!”. Pomimo śnieżnej aury, na linii startu pojawiło się ponad stu zawodników. Część z nich postanowiła wystartować w kultowych czapkach „Suwałki -42*C”. W „Zimowej Piątce” bezkonkurencyjny okazał się Tadeusz Walendykiewicz, finiszując ze sporym zapasem czasu względem drugiego zawodnika – Jakuba Pigiela. Na trzecim miejscu uplasował się „Karnawałowy Zorro” Daniel Bochenko. Wśród kobiet triumfowała Emilia Kibitlewska, a podium dopełniły Sylwia Sznurkowska (2) i Katarzyna Budrewicz (3).

W konkurencji zimowego Nordic Walking „Suwałki Marsz!” w kategorii „Senior” najszybciej trasę pokonali Stefan Dojnikowski , Józef Bełdyga oraz Janina Giczewska. Wśród kobiet zwyciężyły Magdalena Orchowska, Wioletta Prymaka i Joanna Prorok.

Z okazji trwającego karnawału nagrodzone zostały również osoby, które mogły pochwalić się najbardziej oryginalnymi karnawałowymi przebraniami. W tej klasyfikacji wyróżniono Annę Putrę-Kamińską, Monikę Wandzioch wraz z mężem Krzysztofem oraz duet Wioletta Prymaka i Joanna Prorok.

Najmłodsi nie mogli narzekać na nudę

Na brak atrakcji nie mogli narzekać najmłodsi uczestnicy Stacji Pogodne Suwałki. O dobrą atmosferę wydarzenia zadbali Miś UśMich wraz z animatorkami, którzy przygotowali specjalny program gier i zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Wioska Eskimoska z prawdziwego zdarzenia!

Co prawda Stacja Pogodne Suwałki 2022 dobiegła końca, lecz aby utrzymać zimową atmosferę, która idealnie łączy się z tym co widzimy  za oknem, zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji autorstwa Miłosza Stojanowskiego z 100filmowski.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Od godziny 15:00 w hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena” rozpoczęło się wielkie odliczanie do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to czas na gry i zabawy, nie zabrakło zajęć zumby i fitness, a także koncertów zespołów muzycznych (m.in. z Suwalskiego Ośrodka Kultury). Co istotne, to wszystko w duchu niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują!

Na terenie byłej żwirowni w Krzywólce, w godzinach 12:00-17:00 miłośnicy dużych maszyn i solidnej dawki adrenaliny mieli niepowtarzalną okazję, aby za symboliczną opłatą wziąć udział w rajdzie off-roadowym, którego inicjatorem była SUValska Przygoda.

31 stycznia 2022 10:24