Suwałki stolicą polskiego ruchu olimpijskiego


Suwałki przez ostatnie 3 dni były stolicą polskiego ruchu olimpijskiego. Wszystko za sprawą słynnych sportowców, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat odnosili sukcesy w swoich kategoriach zdobywając medale i tytuły. Główną areną wydarzeń był Stadion Lekkoatletyczny im. Jadwigi Olbryś, gdzie w sobotę (11 września) odbyła się inauguracja 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka.

Do Suwałk przyjechał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który dołączył do goszczących w naszym mieście od czwartkowego wieczoru Adama Krzesińskiego, sekretarza generalnego PKOl., Dariusza Goździaka, drużynowego mistrza olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony i Wojciecha Fortuny, głównego organizatora piątkowej 5. Alei Gwiazd w WOSiR Szelment.

Na trybunach usiedli utytułowani kajakarze Sparty Augustów –  Piotr Markiewicz, brązowy medalista olimpijski z Atlanty i Marek Twardowski, multimedalista mistrzostw świata, wielokrotny olimpijczyk, a przed publicznością, własną publicznością –  dodajmy, wystąpili niedawni srebrni medaliści z Tokio – Rafał Czuper z Raczek, wicemistrz paraolimpijski w tenisie stołowym i Maria Andrejczyk z Kukli, wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem. Zawodniczka LUKS Hańcza Suwałki zapaliła znicz olimpijski, za swój olbrzymi sukces odebrała kolejną nagrodę finansową – tym razem 35 tys. zł od Banku PKO BP.

Nagrody, patery, medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego odebrali zasłużeni suwalscy trenerzy i działacze – w kolejności alfabetycznej: Waldemar Borysewicz, Jerzy Broc, Edward Dec, Jarosław Jutkiewicz, Leszek Lewoc, Kamil Klimek, Marian Michniewicz, Henryk Owsiejew, Jerzy Szleszyński oraz Halina Walendzewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia oraz wręczeniu nagród rozpoczął się Podlaski Mityng Lekkoatletyczny Nadziei Olimpijskich. W zawodach wzięły udział dzieci i młodzież z roczników 2007, 2008 i 2009. Młodzi adepci sportu spróbowali swoich sił w następujących konkurencjach: biegi na 60, 300 i 600 metrów, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową (w kategorii chłopców i dziewcząt) oraz  mieszana sztafeta 4x100m.

W zawodach odbywających się w ramach Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka wzięło udział prawie 200 osób z 7 suwalskich szkół podstawowych.

Organizatorem Mityngu Lekkoatletycznego Nadziei Olimpijskich była Fundacja Wojciecha Fortuny, a zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Imprezę przy ul. Wojska Polskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, województwa oraz parlamentarzyści, zakończyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jadwigę Olbryś, której imię nosi suwalski Stadion Lekkoatletyczny. W uroczystości uczestniczył syn Patronki obiektu, Michał Olbryś, nauczyciel i trener, były piłkarz Wigier Suwałki.

Z ul. Wojska Polskiego, gdzie odbywał się także mityng lekkoatletyczny, centralne obchody przeniosły się do hali Suwałki Arena, gdzie otwarte zostały wystawy fotograficzne i trwał wojewódzki turniej lig amatorskich w siatkówce. Najmłodsi adepci futbolu grali w zawodach zorganizowanych przez Akademię Piłkarską Wigry Suwałki, a amatorzy badmintona rywalizowali w hali OSiR przy ul. Wojska Polskiego.

W piątek, pierwszego dnia uroczystości w Szlemencie odbyło się odsłonięcie symbolicznych tablic gwiazd sportu w ramach Alei Gwiazd. Następnie Olimpijczycy wraz z zaproszonymi gości udali się do szkół w Jeleniewie oraz Słobódce. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 10 im. Olimpijczyków Polskich odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „XXXII Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020” oraz spotkanie z Olimpijczyków z młodzieżą. Na pytania uczniów odpowiadał m. in. Rafał Czuper, dwukrotny srebrny medalista paraolimpijski, Kazimierz Adach, medalista z Moskwy, Karol Sikorski, trener Maria Magdalena Andrejczyk oraz syn dwukrotnego medalisty olimpijskiego Leszka Błażyńskiego.

Niedzielne obchody CUDO to Międzynarodowy Puchar Podlasia w Biegach na Nartorolkach w WOSiR Szelment oraz impreza towarzysząca – Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole” w Parku Konstytucji 3 Maja.

13 września 2021 09:38