Suwałki Street Festiwal – dwudniowe święto ulicy!


„Suwałki Street Festiwal” – jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń 2024 roku w Pogodnych Suwałkach, wprowadzające nową jakość w dziedzinie festiwali sportów ulicznych oficjalnie zakończony! Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „Ulica wolna od nałogów”, kładła duży nacisk na tworzenie bezpiecznej i zdrowej przestrzeni publicznej oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Wydarzenie pn. Suwałki Street Festiwal trwało dwa dni, oferując mnóstwo atrakcji. W drugi weekend czerwca uczestnicy mogli cieszyć się koncertami znanych artystów, pokazami Freestyle Football i Skateboardingu, strefą Graffiti, customizacji ubrań i obuwia, turniejami, warsztatami i wieloma innymi aktywnościami. Festiwal okazał się wyjątkową inicjatywą, która nie tylko bawiła, ale również edukowała i promowała wartości zdrowego stylu życia.

Festiwal zainaugurował w piątek (07 czerwca) po godzinie 17:00. Niesprzyjające warunki pogodowe nie pokrzyżowały ambitnych planów. Po uroczystym powitaniu zgromadzonych nieopodal CHR „Suwałki Plaza” Gości przez przedstawicieli organizatorów i partnerów, festiwal swoim występem (połączonym z warsztatami) rozpoczął Miłosz Stopiński „Ten Od Piłki”. Aktualny Mistrz Polski we Freestyle Football zachwycił publiczność niebanalnym pokazem tricków, angażując widownię przy wykonywaniu poszczególnych sztuczek. Uczestnictwo w warsztatach było okazją do udoskonalenia techniki piłkarskiej, rozwinięcia koordynacji i zwinności, zwiększenia pewności siebie i spędzenia czasu aktywnie i kreatywnie.

Co więcej, wraz z Football Academy Suwałki zorganizowano dwa konkursy w ramach sterfy Street Football. W konkurencji „najszybszy strzał” najlepiej spisali się: Dominik Sosnowski (106 km/h), Brajan Gryszkiewicz (95 km/h) oraz Jakub Chmielewski (91 km/h). Drugie wyzwanie to gra na boisku 1 vs 1. Tutaj nie mieli sobie równych Bartosz KielchDawid Buczyński i Antoni Kruszniewski.

Start sportowej rywalizacji

Intensywny deszcz nie przeszkodził w rozegraniu trzech zaplanowanych na ten dzień konkursów. Pierwszym z nich były zawody Street Tennis. Gra łudząco podobna do tenisa ziemnego – z tym, że rozgrywana na nawierzchni betonowej. To nie tylko rywalizacja sportowa, ale także świetna zabawa dla całej rodziny. Turniej skierowany był w głównej mierze do dzieci, w tym reprezentantów suwalskiej Akademii Tenisa RECMAN.

Turniej Street Tennis – wyniki:

 1. Jan Borkowski
 2. Nikodem Gromadzki
 3. Julia Prorok

W ramach Suwałki Street Festiwal rozegrano również emocjonujący Turniej w Dwa Ognie. Mimo deszczowej pogody, zawody odbyły się zgodnie z planem, a ulicę Dwernickiego zamieniono na kostkę brukową przy CHR Suwałki Plaza, aby zapewnić bezpieczne warunki do gry.

Gra w Dwa Ognie toczyła się o zaszczytne miano Mistrza Gry w Dwa Ognie 2024. Zwycięzcy i zespoły z miejsc II i III otrzymali vouchery do wykorzystania w MK Bowling i CHR Suwałki Plaza.

Turniej w Dwa Ognie – wyniki:

 1. „Pod Górką” Gołdap: 12 pkt.
 2. Sekcja Bokserska OSiR (Juniorzy): 9 pkt.
 3. Rozgwiazdy Wszechświata: 6 pkt.

Mobilna strefa Skateboardingu by SzplinRamps

Jednym z głównych punktów programu była mobilna strefa Skateboardingu, starannie przygotowana przez ekspertów z SzplinRamps. Na miłośników deskorolek, hulajnóg, wrotek i BMX’ów czekały różnorodne przeszkody, które z dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Mało tego – odbył się ekscytujący konkurs OPEN Skateboardingu, w którym każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności. Była to niepowtarzalna szansa, aby nauczyć się nowych trików i zdobyć cenne wskazówki od doświadczonych skaterów.

Konkurs OPEN Skateboardingu – wyniki:

Kat. Najdłuższy Skok: (1.) Adrian Jurczyk (Rower) / (2.) Filip Sobiński (Hulajnoga) / (3.) Tomasz Feren (Deska)

Kat. Best Trick: Filip Sobiński (hulajnoga, Backflip) / Radosław Szymanowski (deskorolka, Boardslide) / Barek Kopecki (rower, Tire Grab)

Dzień pełen emocji zakończył drugi w historii Pogodnych Suwałk wieczorny przejazd ulicami miasta. Finisz nastąpił na Bulwarach nad rzeką Czarną Hańczą, gdzie widowiskowym pokazem Fire Show przywitał uczestników zespół GORE  – Ogień i Taniec.

Dzień drugi – jeszcze więcej atrakcji!

Sobota rozpoczęła się kolejną dawką rywalizacji – nie tylko sportowej. O godzinie 10:00 wystartowały konkursy Graffiti (w kategoriach Spray i Marker z imponującą pulą 6000 zł nagród), turnieje TeqBall i StreetBall 3×3 (w kategoriach U-16 i OPEN).

Nieopodal CHR „Suwałki Plaza” funkcjonowały strefy gier planszowych, kredy oraz customizacji ubrań i obuwia, nad którymi pieczę sprawowało Mroczne Bractwo.

W Suwalskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się warsztaty Breakdance, które poprowadził Ziemowit Bogusławski – założyciel szkoły tańca pn. Dom Latających Tancerzy z Białegostoku. Warto wspomnieć, że z wyjątkowym pokazem bitew 1 vs 1 przedstawiciele ww. grupy tanecznej wystąpili dzień wcześniej na scenie głównej. W tym samym czasie najmłodsze grono uczestników festiwalu mogło wziąć udział w zajęciach profilaktycznych z psychologiem.

Turniej TeqBall – wyniki:

 1. Opakowania Kartex (Sebastian Zackiewicz & Gabriel Romatowski)
 2. Techniczne PC (Maciej Aleksandrowicz & Kacper Rejterada)
 3. Gruda Boyz (Adrian Kowalczyk & Rafał Chwieduk)

Konkurs Graffiti – wyniki:

 • Kat. SPRAY: (1.) Tomasz Krzyżewski / (2.) Robert Liminowicz / (3.) Kuba Skrodzki
 • Kat. MARKER: (1.) Julia Krajewska / (2.) Gabriella Krzyżewska / (3.) Tymon Bydelski

Konkurs StreetBall 3vs3, kat. U-16 – wyniki:

 1. GOATS (Krzysztof Pawłowski, Łukasz Czarniawski, Robert Kuczyński, Miłosz Gliński – MVP turnieju)
 2. MAŁE SKACZĄCE DŻOWNICE (Borys Myszkowski, Aleksander Tkacz, Hubert Kościuch, Piotr Okrągły)
 3. CICHOCIMEK (Hubert Jurgielewicz, Antoni Pająk, Jakub Mackiewicz, Krzysztof Czajka)

Konkurs StreetBall 3vs3, kat. OPEN – wyniki:

 1. PEWNIACZKI (Mateusz Konopko, Filip Pawłowski – MVP turnieju, Ernest Szlaużys, Mateusz Zdanis)
 2. MANDARYNKI (Paweł Taraszkiewicz, Mateusz Myszkowski, Jacek Pietraszkiewicz, Kamil Tkacz)
 3. KOSMICZNE DINOZAURY (Kazimierz Myszkowski, Oliwier Karłowicz, Klym Holiak, Adam Szargiej)
 • Zwycięzca konkursu RZUT Z POŁOWY BOISKA: Robert Zdanis

Goście specjalni na temat Szkoły Bez Hejtu i Używek

Wyjątkowe panele poświęcone tematyce Szkoły Bez Hejtu i Używek poprowadzili zaproszeni Goście. Z suwalczanami spotkali się:

 • Paweł Pasiak – trener sekcji bokserskiej OSiR, główny selekcjoner Reprezentacji Polski Kobiet w Boksie w latach 2013 – 2016, Vice Prezes ds. sportowych Podlaskiego Okręgowego Związku Bokserskiego w Białymstoku, Trener Klasy Mistrzowskiej w Boksie z najwyższym certyfikatem 3* AIBA Światowej Federacji Boksu Olimpijskiego;
 • Pani FloBo – edukatorka, trenerka, tutorka i mentorką w wielu ogólnopolskich projektach. Nauczyciel Roku 2017, wyróżniona przez „Wysokie Obcasy” w gronie 50 Śmiałych Kobiet 2017 roku, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”;
 • Prawo Marcina – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, twórca największego profilu prawniczego w Polsce, na którym codziennie opowiada o prawach ucznia, TikToker roku 2023 wg See Blogers, autor książki „Prawo Marcina. Znaj swoje prawa w szkole”.

Sportową część Suwałki Street Festiwal zakończył PumpTrack Challenge – zawody zorganizowane na suwalskim Bike Parku przy ul. Moniuszki 1A. Propozycja ta w szczególności spodobała się wszystkim pasjonatom dwóch kółek, w szczególności ceniącym sobie szybką jazdę i chcącym dostarczyć do swojego organizmu solidną porcję endorfin i adrenaliny. Każdy z zawodników miał za zadanie pokonać dwukrotnie wyznaczony tor, a do klasyfikacji zaliczany był najlepszy czas przejazduW wyzwaniu udział wzięło łącznie 40 osób.

PumpTrack Challenge – przejazd na czas – wyniki:

 • Kat. Mini PumpTrack Challenge (1-6 lat): (1.) Jakub Snopko / (2.) Amelia Gałczyk / (3.) Zuzanna Miedzianowska
 • Kat. 7-9 lat: (1.) Damian Snopko / (2.) Tomasz Smokowski / (3.) Tomasz Kozłowski
 • Kat. 11-13 lat: (1.) Przemysław Gejdel / (2.) Nikita Sytyi / (3.) Anotni Rzatkowski
 • Kat. 14-17 lat: (1.) Krzysztof Turowski / (2.) Błażej Chmielewski / (3.) Adrian Jurczyk
 • Kat. OPEN: (1.) Maks Stepka / (2.) Hubert Jaroszewski / (3.) Tomasz Drewnowski

Suwałki Street Vibe – muzyczne zakończenie festiwalu

Niezapomniany koncert w hali sportowo-widowiskowej „Suwałki Arena” był prawdziwą ucztą dla miłośników rapu. Na scenie podczas Suwałki Street Vibes wystąpiły dwie wybitne postaci sceny rapowej: GUZIOR i OTSOCHODZI. Dodatkowo, support zapewnił występ KUMI.

OTSOCHODZI to jeden z najbardziej interesujących polskich raperów młodego pokolenia, ceniony zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Jego utwory osiągają miliony odsłon na platformie YouTube, a niektóre z nich zdobyły status platynowych i diamentowych singli. Aktualnie promuje swój szósty solowy album zatytułowany TTHE GRIND.

Mateusz Bluza, znany jako GUZIOR, to polski raper i autor tekstów, członek wytwórni QueQuality. Jego muzyka zyskała uznanie za współpracę z innymi znanymi wykonawcami. Jego drugi album Evil_Things pokrył się platyną, co przyniosło mu nagrodę podczas Quefestiwalu.

KUMI, czyli Gabriel Kumiszcza, to młoda gwiazda hip-hopu. Rozpoczął swoją przygodę z muzyką w 2019 roku i od tego czasu zdobył popularność dzięki hitom takim jak Na Bali czy Cziki Cziki Bał, które osiągnęły ponad milionowe wyświetlenia na YouTube.

Suwałki Street Festiwal powróci w przyszłym roku z podwójną dawką dobrej zabawy! Organizatorzy i partnerzy wydarzenia dziękują wszystkim za tak pozytywny odzew i zaangażowanie. Do zobaczenia!

 


 

Fot. Miłosz Kozakiewicz & OSiR Suwałki

Nasza drużyna: Urząd Miejski w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Kultury, Klimat Tworzą Ludzie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Suwałki Plaza, Mroczne Bractwo, PORTA DRZWI, Superpanel.pl, Movement Arena, PUZ w Suwałkach, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Sportowe Miasto”, Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Elade, Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki

10 czerwca 2024 11:33