SuWalking – piesza wycieczka szlakiem Suwalskiego Parku Krajobrazowego


WP_20150722_014

W dniu 22.07.2015 r.  odbyła  się  pierwsza wycieczka z cyklu SuWalking – piesze wycieczki dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem kijków Nordic Walking.

Nasza wycieczka rozpoczęła się we wsi Bachanowo znad brzegu jeziora Hańcza –      najgłębszego  jeziora Polski – 108,5m, które od 1963r. objęte jest ochroną rezerwatową. Trasa szlaku przebiegała na 3,5 km odcinku, prowadząc krawędzią doliny rzeki Czarnej Hańczy. Ścieżka edukacyjna liczyła sobie 10 przystanków pokazujących coś z przyrody, geologii i działalności człowieka.

Podczas spaceru bezustannie towarzyszył nam piękny krajobraz, a także  przemiły Pan przewodnik, dzięki któremu dzieci dowiedziały się między innymi co to jest oz, dolina zawieszona czy głazowisko.

Wędrówka zakończyła się w Turtulu, który jest przyściółkiem wsi Malesowizna, a od 1993 siedzibą Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jego położenie jest wyjątkowo malownicze – budynki stoją na piaszczysto – żwirowym pagórku, który jest ozem, obok są ruiny młyna wodnego, a jaz piętrzący wody rzeki Czarnej Hańczy tworzy dość duży staw. Dzieci wchodząc na podwórze obejrzały wystawę etnograficzną, izbę regionalną, a  w sklepiku z pamiątkami każdy mógł kupić coś ciekawego z regionu dla siebie oraz wyposażyć w mapę, przewodnik lub album. Następnie udaliśmy się na tyły budynku, wielką przestrzeń z pięknie urządzonym miejscem ogniskowym, zejściem na mały mostek na stawie Turtulskim oraz placem zabaw dla dzieci, który cieszył się dużą popularnością.

Z miejscowości Malesowizna skierowaliśmy się w  kierunku Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Szelment” gdzie na każdego uczestnika czekał pyszny obiad. Po konsumpcji i zregenerowaniu sił udaliśmy na Górę Jesionową, a następnie w drogę powrotną do Suwałk.

 

 

 

23 lipca 2015 12:47