Święto biegania w Suwałkach

IMG_1778

Prawie ośmiuset biegaczy wzięło udział w I edycji festiwalu biegów pn. RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania, który w minioną sobotę (28.05.2016 r.) odbył się w naszym mieście. Już w pierwszej edycji festiwal zyskał status „międzynarodowy”, albowiem na listach startowych pojawili się obywatele Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Węgier, Białorusi i … Kenii.

I to właśnie Kenijczycy reprezentujący zawodową grupę biegową Benedek Team zdominowali suwalskie zawody. W biegu głównym rozgrywanym na dystansie 10.548,75 m (atest PZLA) pierwsze trzy miejsca zajęli Afrykanie. Wygrał 28-letni Wycliffe Biwot z Kenii z czasem 0:33:35 i to jemu przypadła główna nagroda w wysokości 1200 zł. Cztery sekundy za nim metę minął Henry Kemboi, a po kolejnych sześciu sekundach – Samson Kagia. Najlepszy z Polaków, Michał Smalec, zajął 5. miejsce. Ełczanin, który w swoim sportowym dorobku ma tytuły wicemistrza Polski w maratonie, półmaratonie i biegu na 10 km, tym razem nie powtórzył sukcesu z ubiegłego roku, kiedy to wygrał „Suwalską ćwiartkę”.

Dziesiąte miejsce z czasem 0:39:16 zajęła Kenijka Hellen Kimutai i to ona odebrała z rąk Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk, czek o wartości 600 zł dla najszybszej kobiety w biegu głównym.

Najlepszym suwalczaninem okazał się Paweł Kaszkiel, natomiast suwalczanką Izabela Szermińska. W nagrodę dołączą do reprezentacji naszego miasta (Pogodne Suwałki Team), która weźmie udział w biegu Mueritz-Lauf w Waren (Niemcy) rozgrywanym na dystansie 75 km.

Pogodne Suwałki Team, to także nazwa biegu drużynowego rozgrywanego w ramach sobotniego festiwalu biegów. W rywalizacji sztafet wzięły udział 24 trzyosobowe, zespoły, które rywalizowały na dystansie 3 x 3.516,25 m. Bezkonkurencyjna okazała się wspomniana już wcześniej sztafeta Benedek Team, która dopiero na ostatnich 400 m wyprzedziła białoruską drużynę Grodnooblsport. Na trzeciej pozycji uplasowali się zawodnicy z Podlasia Białystok. Najlepszą drużyną z Suwałk okazała się sztafeta reprezentująca Stowarzyszenie Biegowe „Białe Miśki”. Miano najlepszej żeńskiej sztafety wywalczyła drużyna RCN (Litwa). W klasyfikacji  „Business Team”, czyli najlepszego suwalskiego przedsiębiorcy, zwyciężyła drużyna SABO. Zarówno „Białe Miśki” jak i SABO uzupełnią reprezentację naszego miasta w biegu drużynowym w Waren, który odbędzie się 21.08.2016 r.

Biegi dla dorosłych rozgrywane w ramach RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania rozpoczęły „Suwalskie debiuty”. Rywalizację „debiutantów” na trasie liczącej 3.516,25 m z czasem 0:11:22 wygrał Rafał Wnorowski z Bań Mazurskich. Niespełna minutę po zwycięzcy biegu metę przekroczył najlepszy z suwalczan Piotr Wasilewski. W kategorii kobiet (11. miejsce w kat. OPEN) zwyciężyła białostoczanka Anita Cichocka reprezentująca klub Nadaktywni Białystok, która o 24 sekundy wyprzedziła Annę Dąbkowską, najlepszą z suwalczanek. W nagrodę trzy pierwsze miejsca w kategorii mężczyzn i kobiet otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Jerzego Leszczyńskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, który festiwal biegów w Suwałkach objął honorowym patronatem.

Ważną częścią sobotniego festiwalu biegów były również biegi dla dzieci i młodzieży szkolnej pn. „Od krasnoludka do gimludka”. Pomimo deszczu, który momentami utrudniał rywalizację młodym zawodnikom, w biegach wzięło udział ponad 350 zawodników, w tym goście z Łotwy, Niemiec oraz Francji. Warto podkreślić, iż największe emocje wzbudził bieg przedszkolaków, który odbywał się przy dużym dopingu zgromadzonych na Pl. im. Marii Konopnickiej kibiców.

Pierwsza edycja RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania odbywała się pod Honorowym Patronatem Czesława Renkiewicza, Prezydenta Miasta Suwałk.