T jak Tenis ziemny | Sportowy Alfabet Suwałk


T jak Tenis | Sportowy Alfabet Suwałk

Historia tenisa ziemnego

„Historia tenisa ziemnego pisana jest na trawiastych kortach wimbledonu” – jak zgodnie twierdzą fachowcy. Jednak jej początki sięgają znacznie dawniejszych czasów. Pierwsze wzmianki o tzw. „grze dłonią” znaleźć można w XIV wieku. Koniec wieku XV i cały wiek XVI to złoty okres „gry dłonią” powszechnie nazywanej wtedy „jeu de paume”. Sport ten był bardzo popularny zwłaszcza we Francji, chętnie grano w niego na dworze króla Ludwika XIV. Z czasem piłeczkę zaczęto odbijać drewnianymi rakietkami. Możemy więc przyjąć, że tenis ziemny wywodzi się z Francji.

Współczesna wersja tenisa powstała w Anglii w 1874 roku dzięki majorowi W. C. Wingfieldowi, który opatentował wówczas nową grę nazywając ją lawn tennis. Początkowo rakiety były drewniane, a piłka gumowa, powleczona flanelą. Z biegiem czasu wprowadzone zostały rakiety metalowe i współczesne piłki. Boisko do gry miało wówczas kształt dwóch trapezów złączonych podstawami, a od 1877 roku przybrało obecny kształt prostokąta. W tym samym roku, w londyńskiej dzielnicy Wimbledon, odbył się pierwszy turniej współczesnego tenisa.

Turniej ten, odbywający się corocznie, zyskał, wraz z trzema innymi: US Open (rozgrywany od 1881 r.), French Open (od 1891 r.) i Australian Open (od 1905 r.), największy prestiż. Czempionaty te tworzą tzw. Wielki Szlem. Do ważnych turniejów indywidualnych należą także kończące sezon Masters kobiet i mężczyzn. Rozgrywkami drużynowymi w tenisie są Puchar Davisa oraz Puchar Federacji (kobiety).

Od 1924 r. zasady gry pozostały praktycznie niezmienione. Jedyną różnicą było wprowadzenie w latach 70-tych ubiegłego stulecia tie-breaka, jako sposobu na uniknięcie maratońskich meczów.

Tenis był dyscypliną olimpijską do 1924 roku, kiedy to został wycofany z programu Igrzysk. Powrócił na nie w 1988 r. (w Seulu jeszcze jako dyscyplina pokazowa).

Źródło: tenisportal.com

Historia tenisa zimnego w Suwałkach

Korty tenisowe oraz Suwalskie Towarzystwo Tenisowe

Na początku lat 90-tych został wybudowany jeden kort tenisowy ziemny przy Wojska Polskiego 17. Był on zlokalizowany w innym kierunku niż obecnie, czyli obrócony o 180 stopni w kierunku ulicy. Następnie został on przekształcony na 3 korty ziemne (widoczne na poniższych zdjęciach). Na tę okoliczność zostało powołane Suwalskie Towarzystwo Tenisowe (STT), złożone z kilkudziesięciu pasjonatów tenisa. Prezesem i pomysłodawcą był Wiesław Kamiński (który piastował tą funkcję przez 25 lat). STT pomagało społecznie i nieodpłatnie w budowaniu kortów. Wśród zaangażowanych osób byli między innymi: Wiesław Kamiński, Stanisław Nowik (Świętej pamięci), Marek Baryła, Andrzej Balunowski, Adam Cąkała, Włodzimierz Usarek, Marek Murawko, Janusz Andruczyk, Czesław Moniuszko, Piotr Miszkiel, Cezary Cieślukowski, Romuald Ogłodziński (świętej pamięci) i wielu innych. W tamtych czasach nie było jeszcze posadzonych drzew oraz budynku przy kortach. Wjazd na korty był zlokalizowany z drugiej strony, przy starym stadionie LA.

Suwalskie Towarzystwo Tenisowe było jedynym takim organem tenisowym w Suwałkach. Było odpowiedzialne za promocję tenisa w Suwałkach, szkolenie młodzieży oraz organizowanie turniejów. Nawet przez jeden rok dzierżawiło korty tenisowe, lecz zbyt wysokie koszty utrzymania były przeszkodzą w dalszym rozwoju tego typu działalności w Suwałkach.

Historia budynku przy kortach.

Budynek zlokalizowany przy kortach tenisowych, w którym obecnie mieści się Sekcja Modelarstwa Lotniczego, został wybudowany nieco później. Najpierw w tym miejscu planowano wybudować czwarty kort. Następnie pomysł zmienił się i powstał budynek, w którym miała być m.in. klubo-kawiarnia tenisowa, taras na górze dla kibiców, ewentualnie jakiś sklepik oraz budynek miał pełnić funkcje magazynowe oraz socjalne. Finalnie założenia te nie zostały spełnione w 100%. Klubo-kawiarnia nigdy nie powstała, a budynek spełnia od wielu lat inne funkcje.

Gra tenisowa

Przed wybudowaniem suwalskich kortów tenisowych grający w tenisa w Suwałkach byli zmuszeni korzystać z innego obiektu. Przy dawnej straży pożarnej znajdował się kort asfaltowy i tam rekreacyjnie, bez trenerów, każdy jako samouk grał w tenisa ziemnego. Dopiero w latach 90-tych tenis rozwinął się na dobre za przyczyną powstania obiektu tenisowego, Suwalskiego Towarzystwa Tenisowego oraz rozwoju szkolenia młodzieży. Oprócz gier towarzyskich i turniejowych odbywała się również liga międzymiastowa z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego, gdzie startowały drużyny z poszczególnych miast (grano 4 mecze singlowe oraz 2 mecze deblowe w takim pojedynku). Suwałki wielokrotnie wygrywały tą ligę lub były na podium.

Sukcesy tenisowe

W Suwałkach w latach 90-tych odbywały się turnieje amatorskie. Podobnie jak w innych miastach tej wielkości w pobliskich województwach. Suwalczanie odnosili zwycięstwa turniejowe we wszystkich miastach w promieniu około 100 kilometrów. Dotyczyło to zarówno gry singlowej oraz deblowej. Najwyższej rangi turnieje odbywały się w Białymstoku i Olsztynie i zawodnicy właśnie z tych miast reprezentowali najwyższy poziom tenisowy.

Tenis ziemny – obecnie

Obecnie w Suwałkach rozwija się kilka szkółek tenisowych, których wychowankowie odnoszą sukcesy w amatorskich turniejach rozgrywanych w okolicy. Natomiast w naszym mieście od kilku lat odbywa się co prawda amatorski, ale zorganizowany na najwyższym poziomie turniej tenisa ziemnego pn. Recman Cup. Udział w nim biorą przedstawiciele z całej Polski, którzy reprezentują bardzo wysoki poziom sportowy. Natomiast od tego roku została zapoczątkowana nowa tradycja – Turniej Trzech Kortów – to propozycja Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Suwalskiego Towarzystwa Tenisowego na trochę „inny tenis”.

Źródło: materiały archiwalne Roberta Usarka

21 grudnia 2020 14:18