VI edycja Rowerowej Stolicy Polski oficjalnie zakończona!

Ponad 14 milionów przejechanych kilometrów, dziesiątki tysięcy uczestników, świetna zabawa i współdzielenie sportowej pasji – za nami VI edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Kolejne edycje imprezy pokazują, że Polki i Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery.

W miniony czwartek (04.07) w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy odbyła się uroczysta Konferencja oraz podsumowanie osiągnięć. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył puchary, nagrody oraz upominki od sponsorów dla zwycięskich gmin, miast i najlepszych rowerzystów w Polsce!

– To był kolejny wspaniały czerwiec, gdzie cała Polska i nie tylko wsiadła na rowery. To wasze zaangażowanie sprawia, że jest nas coraz więcej. Ta akcja z roku na rok rośnie w siłę i mam nadzieję, że tak będzie i w kolejnych edycjach – mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W tegorocznej edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowały 53 miasta i 96 gmin. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło ponad 70 tys. osób, które wykręciły ponad 14,1 mln kilometrów. Najwięcej, bo aż ponad 10 tys. km przejechali: Krzysztof Fechner i Jakub Kwiatkowski, bijąc rekord Polski.

Wśród miast w kategorii open po raz kolejny zwyciężyła Biała Podlaska, która wyprzedziła Puławy i Gniezno. W kategorii open wśród gmin bezkonkurencyjny okazał się Otyń, a miejsca na podium zajęły również Świekatowo i Łysomice.

– Bardzo dużo nas to kosztowało, ale wspólnie się dopingowaliśmy i wspieraliśmy. Dziennie średnio pokonywaliśmy ok. 300 km. Odwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejscowości i spotkaliśmy bardzo wielu ciekawych ludzi mówił Krzysztof Fechner.

Poza nagrodą główną, jaką jest Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który trafia do Białej Podlaskiej, przygotowane zostały puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności:

• Puławy – do 50 tys. mieszkańców;
  • Biała Podlaska – od 50 001 do 65 000 mieszkańców;
  • Nowy Sącz –  od 65 001 do 100 000 mieszkańców;
  • Gorzów Wielkopolski – od 100 001 do 200 000 mieszkańców;
  • Metropolia Bydgoszcz –  powyżej 200 001 mieszkańców.

Pogodne Suwałki uplasowały się na 28. pozycji z dorobkiem ponad 65 tys. przejechanych kilometrów. Zakończony projekt był jednocześnie ostatnim etapem tegorocznej Miejskiej Rywalizacji Sportowej. Swój udział zgłosiły cztery suwalskie szkoły ponadpodstawowe w kategorii kobiet i mężczyzn. Punktacją objętych zostało 15 najlepszych wyników (według największej liczby przejechanych kilometrów). Co ważne, do klasyfikacji uwzględnione zostały tylko przejazdy uczniów, a nie wszystkich uczestników należących do danej grupy.

PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW

MIASTA:

– 3. miejsce Gniezno (600 226,60 km)

– 2. miejsce Puławy (489 430,79 km)

– 1. miejsce Biała Podlaska (1 442 304,31 km)

NAJLEPSI UCZESTNICY W RYWALIZACJI MIAST:

Panie:

– 3 miejsce: Mariola Krzywicka, Gorzów Wielkopolski (6411 km)

– 2 miejsce: Urszula Awerczuk, Biała Podlaska (7014 km)

– 1 miejsce: Bogusława Mogielnica, Zielona Góra (7810 km)

Panowie:

– 3. miejsce: Paweł Cygan, Nowy Sącz (7525 km)

– 2. miejsce: Jacek Chudziński, Metropolia Bydgoszcz (7651 km)

– 1. miejsce: Kazimierz Mucha, Piekary Śląskie (8522 km)

NAJLEPSI UCZESTNICY (MIASTO SUWAŁKI):

Panie:

– 3. miejsce: Anna Ceckowska (1854 km)

– 2. miejsce: Anna Podleśna (2128 km)

– 1. miejsce: Ewelina Gościńska (2434 km)

Panowie:

– 3. miejsce: Leszek Perkowski (2664 km)

– 2. miejsce: Marcin Gosc (3015 km)

– 1. miejsce: Maciej Butkiewicz (3110 km)

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA SZKÓŁ:

Panie:

– 3. miejsce: Zespół Szkół Technicznych

– 2. miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej

– 1. miejsce: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego

Panowie:

– 3. miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej

– 1. miejsce: Zespół Szkół Technicznych

Statystyki z rywalizacji miast:

• Ilość aktywnych użytkowników rywalizacji miast: 55 005
  • Łączna ilość treningów w rywalizacji miast i gmin: blisko 800 tysięcy (tylko ze statusem accepted)
  • Łączna ilość kilometrów w rywalizacji miast i gmin: 14 196 677,80 km

Europejski Dzień Bez Samochodu – podsumowanie

Podsumowanie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski w Suwałkach odbędzie się 15 września 2024 r. podczas obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Parku Konstytucji 3 Maja. Zgodnie z obowiązującym regulaminem, w czasie trwania wydarzenia nagrodzone* zostaną trzy pierwsze miejsca w następujących kategoriach: