Wioska Eskimoska ponownie w Pogodnych Suwałkach


Tegoroczna Stacja Pogodne Suwałki będzie okazją do przekonania się, jak żyją „ludzie północy”. To doskonały moment na przybliżenie kolejnej atrakcji, która pojawi się nad suwalskim Zalewem Arkadia.

30 stycznia o godz. 12:00  zostanie otwarta „Wioska Eskimoska” z licznymi atrakcjami, które tak jak przed dwoma laty na pewno zadowolą osoby spędzające ostatnią niedzielę stycznia na Polskim Biegunie Zimna. W programie tej części imprezy, którą poprowadzi Dariusz Morsztyn, znany pod pseudonimem „Biegnący Wilk” znalazły się m.in. pokazy i przejażdżki psimi zaprzęgami, wystawa oryginalnych eskimoskich i indiańskich eksponatów, strzelanie z łuków oraz konkursy eskimoskie z nagrodami dla publiczności. Tradycyjnie, będzie można posłuchać opowieści o życiu „ludzi północy”, a także wziąć udział w warsztatach i pokazach rzemiosła Eskimosów. Co więcej, przygotujecie własnoręczne podpłomyki w namiocie indiańskim, a także spróbujecie swoich sił w pracy tradycyjnymi narzędziami ciesielskimi przy biwakowisku traperskim.

Dariusz Morsztyn to indianista, ekolog, harcerz, pasjonat kultury eskimoskiej, bohater kilku filmów i reportaży. Mieszka wraz z rodziną w stworzonym przez siebie Państwie – Republice Ściborskiej w gminie Banie Mazurskie, niedaleko Gołdapi. Prowadzi własną hodowlę psów rasy Siberian Husky i Alaskan Husky. Bierze udział w wyścigach psich zaprzęgów, ukończył prestiżowy norweski wyścig długodystansowy Finnmarkslopet, nie przez przypadek zaliczany do 3 najtrudniejszych wyścigów na świecie. Dariusz Morsztyn jest jedynym maszerem z Polski biorącym udział w tym kultowym wydarzeniu. W roku 2008 zaliczył swój pierwszy start na dystansie 500km, aby 4 lata później podwoić ten dystans. Pomimo, że udział w wyścigu nie zakończył się jego ukończeniem, jest to sukces pokazujący, że także polski zaprzęg może startować w takim przedsięwzięciu.

13 stycznia 2022 12:48