Z jak Zapasy I Sportowy Alfabet Suwałk


Grafika: Z jak zapasy | Sportowy Alfabet Suwałk

Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników – walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów i rzutów.

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich organizowanych w antycznej Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są z okresów poprzedzających epokę hellenistyczną. W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo. Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 minuty z przerwą 30 sekund lub dwie rundy po 2 minuty z przerwą 30 sekund.

Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.

Zapasy dzielą się na:

  • styl klasyczny – dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa
  • styl wolny – można chwytać przeciwnika również za nogi.

(przed II wojną światową zwane w Polsce odpowiednio walką francuską i amerykańską.

W zapasach zabronione są wszelkie dźwignie czy techniki duszenia. W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika.

 

HISTORIA ZAPASÓW W SUWAŁKACH

Pierwsze próby założenia sekcji zapasów w Suwałkach  podjął w 1977 roku Andrzej Koncewicz – instruktor zapasów. Ze względu na brak środków, hali i sprzętu sportowego nie udało się tego wówczas zorganizować. Jednak jak na sportowca przystało  trener nie poddawał się i szukał sposobu na założenie sekcji. W roku 1987  trener Koncewicz dowiedział się o chęci utworzenia sekcji zapasów przy LZS w Suwałkach. Zgłosił się do ówczesnego prezesa LZS -Aleksandra Czupra i dostał zielone światło na rozpoczęcie treningów zapasów. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej  nr 5 na zwykłych materacach gimnastycznych. Po raz pierwszy zakupiono buty zapaśnicze i czerwone trykoty. Pod skrzydłami LZS odbywały się tylko treningi, zapaśnicy nie uczestniczyli w żadnych zawodach. Po półrocznej działalności sekcja została zawieszona.

 

Reaktywacja i sukcesy zawodników

Po 15 – letniej przerwie powrócił pomysł reaktywacji sekcji zapasów w Suwałkach. Do reaktywacji sekcji doszło po rozmowie z Piotrem Zielińskim dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 11, który wyraził zgodę na rozpoczęcie treningów w pomieszczeniach szkoły. Po ustaleniach z Podlaskim Związkiem Zapaśniczym  i Klubem UKS „Orły” Suwałki  udało się założyć sekcję zapasów (jako podsekcję UKS „ Orły” Suwałki). Trener też  zgłosił zapotrzebowanie na matę do zapasów (wówczas na matę oczekiwało się nawet 10 lat).

Od 2002 roku zaczęło się  szkolenie dzieci klas trzecich, po kilku miesiącach treningów w czerwcu 2002 zawodnicy suwalskiej sekcji wzięli udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich  w Białymstoku. Rok później w czerwcu 2003 r udało się zorganizować  Mistrzostwa Województwa Podlaskiego, pierwsze zawody zapaśnicze w Suwałkach. W zawodach tych  zawodnik suwalskiej sekcji Przemysław Brzostowski zdobywa III miejsce w swojej kategorii. Był to pierwszy historyczny medal będący dobrym prognostykiem na następne lata.

W związku z tym, iż UKS „Orły” nie były w stanie finansować dwóch sekcji 11 grudnia 2003 roku zostaje założony Ludowy  Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „OLIMPIK” Suwałki. W skład zarządu klubu weszli: prezes Andrzej Koncewicz, wiceprezes Grzegorz Strzyżewski, sekretarz Helena Koncewicz oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Piotr Zieliński.

Od 2004 roku po rejestracji w Polskim Związku Zapaśniczym i dopełnieniu wszystkich formalności zaczęły się wyjazdy na zawody jako LMUKS Olimpik Suwałki. Pierwsze znaczące  sukcesy dla klubu i miasta przyniósł wyjazd na eliminacje makroregionu kadetów, juniorów młodszych do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapasów w stylu klasycznym (Zamość) i stylu wolnym (Włodawa). W zawodach tych I miejsce w swojej kategorii zdobył Kamil Strzyżewski i uzyskał awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu. Udział Kamila Strzyżewskiego w finale OOM był wielką niespodzianką, zawodnicy i trenerzy byli zaskoczeni udziałem nikomu nieznanego klubu z Suwałk. Od 2004 roku odbywały się w Suwałkach cykliczne zawody w ramach Dni Suwałk i w grudniu zawody o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk.

W 2005 klub otrzymał z Polskiego Związku Zapasów pierwszą profesjonalną matę o wymiarach 10×10 m. Natomiast w 2008 roku dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach udało się pozyskać materace do drugiej maty zapaśniczej o wymiarach 12x12m oraz pokrowiec do maty z Polskiego Związku Zapaśniczego

Kolejni zawodnicy LUMKS Olimpik zaczęli odnosić sukcesy. W 2008 roku w finałach OOM w Czarnym Borze zawodniczki suwalskiego klubu: Olga Gliniecka i Justyna Zdankiewicz zajęły V miejsce oraz Katarzyna Luto VII miejsce w swoich kategoriach wagowych. W 2008 wymienione wyżej zawodniczki rozpoczęły naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chełmie, które za zgodą klubu zmieniły barwy. Po II Pucharze Polski zastały powołane do narodowej Kadry Juniorek Młodszych.  W 2012 rok sukces osiąga Zuzanna Zubowicz, która zajmuje III miejsce w I Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet odbywających się w Siedlcach. W 2010 Sebastian Zubowicz w finałach OOM zajmuje X miejsce w kategorii do 85 kg. Należy też wspomnieć o doskonałej zawodniczce Annie Urbanowicz, która  po rozpoczęciu kariery zawodniczej w Olimpiku  w 2009 r przeszła do „Cement Gryf Chełm” i od samego początku jest zawodniczką kadry narodowej kobiet. Erwin Narewski w finałach XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Brzegu Dolnym zajął V miejsce w wadze do 85 kg.

 

Nowy etap

W 2012 roku klub przystąpił do Polskiego Związku Sumo i powstała sekcja sumo działająca równolegle z zapasami. Podczas Mistrzostw Polski Kadetów i Młodzików  w Sumo w Lubzinie  koło Rzeszowa udział wzięło 4 zawodników, którzy pojechali na te zawody aby zebrać pierwsze szlify w walkach sumo. Niespodziankę sprawili zawodnicy klubu Erwin Narewski zajmując III miejsca w młodzikach i kadetach, Sebastian Zubowicz V miejsce oraz Wasilewski Patryk III miejsce w młodzikach.

W roku 2016 klub przystąpił do programu Ministerstwa Sportu do programu KLUB  dla małych klubów sportowych dzięki temu udało się pozyskać środki na zakup sprzętu: lekkich materacy, sprzętu  do ćwiczeń siłowych, nowych trykotów zapaśniczych oraz odzieży sportowej, co znacznie poprawiło wizerunek zawodników na zawodach.

Wśród licznych startów w zawodach należy wspomnieć o sukcesach Magdaleny Szeszko w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Raciborzu w 2013 roku oraz Karoliny Zakrzewskiej, która zajęła III miejsce w V Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet w 2016 roku. Cały rok 2017 to sukcesy Karoliny Zakrzewskiej, która jak mówi trener „nie schodziła z podium”. Karolina Zakrzewska zdobyła tytuł Mistrza Polski młodziczek  w VI Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet, tytuł Mistrza Polski młodziczek w Sumo oraz brązowy medal Mistrzostw Europy młodziczek w Sumo. W 2018 Karolina Zakrzewska została powołana do Kadry Narodowej Juniorek młodszych była to zawodniczka nr 1 w Polsce. Kolejne sukcesy klubu  to III miejsce Julii Janowskiej w Mistrzostwach Europy młodziczek w Sumo w Rakvere – Estonii.

Rok 2019 to kolejne sukcesy Karoliny Zakrzewskiej III miejsce na Pucharze Polski Kadetek w Karlinie,  V miejsce Julii Janowskiej podczas Mistrzostwach Europy w Sumo i I miejsce Zuzanny Konopko podczas Pucharu Polski Młodziczek w Sumo.

W 2020 roku Suwałki były gospodarzem Pucharu Polski młodzików, młodziczek, kadetów i kadetek w Sumo. W zawodach tych świetnie zaprezentowała się Zuzanna Konopko i inni zawodnicy z Suwałk. Organizacja zawodów uzyskała bardzo pozytywne opinie wśród działaczy, trenerów i zawodników. Sprawna organizacja zaowocowała propozycją organizacji w 2021roku Mistrzostw Polski Kadetów i Kadetek w Sumo. Po raz pierwszy Suwałki będą areną zawodów tej rangi.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Panem Andrzejem Koncewiczem, prezesem LMUKS Olimpik Suwałki

https://tiny.pl/7vllt

Źródło: Artykuł powstał przy współpracy z prezesem Andrzejem Koncewiczem

29 grudnia 2020 13:59