Ż jak Żeglarstwo I Sportowy Alfabet Suwałk


Garfika: Ż jak żeglarstwo | Sportowy Alfabet Suwałk

Żeglarstwo – dyscyplina sportów wodnych, rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli. W dawnym znaczeniu również odmiana transportu.

W swoim głównym znaczeniu dotyczy pływania po wodzie. Jednak oprócz typowego żeglarstwa na żaglówkach, jachtach i żaglowcach istnieje również specyficzna odmiana żeglarstwa wodnego na deskach z żaglem, zwana windsurfingiem oraz kiteboarding, czyli rodzaj deski przypiętej do nóg, z jednostką napędową w postaci latawca.

Elementem żeglarstwa jest jachting, który obejmuje tylko pływanie turystyczne i sportowe na jachtach.

Odmiany żeglarstwa poza wodą to żeglarstwo lodowe, a także dość mało popularne żeglarstwo lądowe pod postacią różnych eksperymentalnych pojazdów kołowych napędzanych żaglami, które ogólnie nazywa się żaglowozami.

 

Historia żeglarstwa w Suwałkach

W 1956 roku powstał klub wodny przy PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze), a w 1968 roku klub wodny „Hańcza” przy Zakładach Płyt Wiórowych. Młodzieżowe żeglarstwo regatowe swoje korzenie oraz powstanie zawdzięcza sekcji łyżwiarskiej działającej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach. Koncepcja żeglarstwa dla młodych powstała mniej więcej w 1969 roku. Panowie Antoni Obermiler, Stanisław Klimont oraz Zenon Hościłowicz szukając alternatywnych zajęć letnich dla sekcji łyżwiarskiej przy SP6, postanowili utworzyć Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Suwałkach, który skupił młodzież chcącą bardziej wyczynowo zająć się żeglar­stwem. W tym samym roku powstał harcerski klub wodny przy Komendzie Hufca.

W 1975 roku w grudniu został powołany Suwalski Okręgowy Zwią­zek Żeglarski, co miało korzystny wpływ na rozwój tej dyscypliny sportu w mieście.

Od 1976 r. zaczęła działać sekcja żeglarska. W ciągu sześciu lat zgromadzono poważną flotę jachtów wyczynowych klasy CADET, OPTYMIST, „420”, „470”, OK DINGHY oraz DN (ślizgi lodowe). Na potrzeby sekcji żeglarskich pozyskano od Żeglugi Mazurskiej port w Starym Folwarku. Marzenia żeglarzy o swoim ośrodku nad Wigra­mi spełniły się. Powstał też przyzakładowy klub wodny „Kamena”.

W 1985 roku dzięki staraniom Pana Stanisława Pawłowskiego, na zaproszenie i propozycję pracy, przyjeżdża Pan Bohdan Stępkowski. W drodze do Suwałk przypadkowo spotyka brata Andrzeja, który podczas rozmów z Panem Pawłowskim oraz ówczesnym Prezydentem Miasta Suwałki – Józefem Gajewskim obejmuje funkcję Dyrektora MOS, a Pan Bohdan funkcję trenera.

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy (MOS) zostaje przekształcony w Międzyszkolny Wodny Ośrodek Sportowy (MWOS), a praca zostaje nakierowana na typowo regatowe działania.

W 1991 roku została oddana do użytku Międzyszkolnemu Ośrodkowi Sportowemu baza nad zalewem Arkadia w Suwałkach.

W 2000 roku połączono MDK z MOS i utworzono Zespół Placówek Pracy Pozaszkolnej, przy którym powstał Uczniowski Klub Żeglar­ski „Grot”.

W strukturach ZPPP prężnie działały – sekcja żeglarstwa w klasie OPTYMIST, CADET, DN, MINIBOJER oraz nowo powstała sekcja windsurfingu, a także ICE-SURFING-u (surfing lodowy).

Od 1 mar­ca 2004 roku suwalskich żeglarzy zrzeszonych w ZPPP i UKŻ „Grot” przejął Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Uczestnicy zajęć organizowa­nych przez OSiR to dzieci i młodzież od 9 do 18 lat. Jako reprezen­tanci tej grupy wiekowej startowali i startują w regatach klubowych, okręgowych i ogólnopolskich.

 

Sukcesy

Zawodnicy sekcji żeglarstwa wodnego i lodowego OSiR Suwałki wielokrotnie stawali na podium Pucharu Polski (w tym dziewięć wygranych drużynowo) oraz Mistrzostw Polski. Największym osiągnięciem sekcji było Mistrzostwo Świata Macieja Kamińskiego i Szymona Ostrowskiego w 2011 roku oraz Eryka i Kingi Martynko w 2017 roku. W 2020 roku Aleksandra Chmielewska podczas Mistrzostw Europy w Szwecji zajęła III miejsce, natomiast podczas Mistrzostw Świata uplasowała się na czwartym miejscu. Zawodnicy sekcji OSiR Suwałki uczestniczą w regatach krajowych i międzynarodowych oraz reprezentują kraj na Mistrzostwach Świata i Europy.

Sukcesami mogą pochwalić się także młodzi suwalscy żeglarze. W 2002 roku Damian Rzepkowski zdobył brązowy medal na MP w mini bojerach. W 2003 roku  w bojerowych MP w klasie DN juniorek młodszych  wice­mistrzostwo kraju wywalczyła Magdalena Blusiewicz, zaś w windsurfingu lodowym młodzików trzecim zawodnikiem MP został Szymon Stępkowski, w tej samej konkurencji wśród seniorów Andrzej Wiśniew­ski zdobył także trzecie miejsce w Polsce.

W żeglarstwie wodnym w klasie CADET podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży suwalska załoga (Maciej Anuszkiewicz i Ma­teusz Anuszkiewicz) zajęła trzecie miejsce.

Zawodnicy reprezentują Uczniowski Klub Żeglarski „Grot” Suwałki, który w 2003 roku w rankingu krajowym znalazł się na pierw­szym miejscu w kl. CADET (juniorów) i na drugiej pozycji w boje­rach. W kolejnych latach suwalscy żeglarze zdobyli drużynowo w kla­sie CADET Puchar Polski juniorów. Magdalena Nosorowska i Mag­dalena Blusiewicz w tej samej klasie zostały wicemistrzyniami Polski. Kolejne lata również obfitowały w dobre wyniki. Szymon Stępkowski zdobył II miejsce na Mistrzostwach Świata w 2007 r. w Estonii w kl. ICE BOARD, zaś Andrzej Wiśniewski na tych mistrzostwach wywal­czył II miejsce w windsurfingu lodowym. Sukcesy na zawodach ogól­nopolskich i międzynarodowych odnoszą – Mateusz Anuszkiewicz, Magdalena Blusiewicz, Paweł Cherubin, Wiktor Marek Firlej, Ma­ciej Kamiński, Magdalena Nosorowska, Przemysław Prorok, Damian Rzepkowski.

Link do wysłuchania wywiadu z trenerem Pawłem Cherubinem:

https://tiny.pl/7v24m

W artykule wykorzystano materiały ze strony internetowej UKŻ Grot OSiR Suwałki.

31 grudnia 2020 09:23