Zbliża się najbardziej rowerowy miesiąc w roku!


Rowerowa Stolica Polski to ogólnopolski projekt, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Polega na organizacji rywalizacji rowerowej między miastami prezydenckimi w oparciu o dedykowaną akcji bezpłatną aplikację mobilną – Aktywne Miasta.

Już w czerwcu bieżącego roku odbędzie się piąta edycja zabawy. Ubiegłoroczne wydarzenie to największa (jak do tej pory) odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Do rywalizacji dołączyło 56 miast z całej Polski: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko–Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn–Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory oraz Żyrardów.

Projekt jest dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas, rowerzystom amatorom, pasjonatom dwóch kółek, a także osobom lubiącym zdrową, sportową rywalizację. W wymiarze społecznym akcja koncentruje się na aktywizacji fizycznej społeczeństwa, dążeniu do poprawy zdrowia na poziomie powszechnej rekreacji oraz integracji społeczeństwa wokół wspólnego celu. Projekt mobilizuje do działania zarówno samorządy uczestniczące w projekcie, jak i mniejsze grupy społeczne: stowarzyszenia i kluby rowerowe, firmy i instytucje, szkoły i inne.

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, mobilizacja środowisk rowerowych, propagowanie aktywnego wypoczynku, edukacja ekologiczna, promocja turystyki rowerowej oraz samego roweru jako alternatywnego środka transportu. Udział w zabawie – zarówno dla miast jak i indywidualnych użytkowników – jest bezpłatny. Rowerzyści kręcą kilometry dla siebie samych oraz poprzez swoje zaangażowanie czują się odpowiedzialni za sukces swoich małych ojczyzn w ogólnopolskiej rywalizacji.

Jak dołączyć do Rywalizacji? To bardzo proste!

  • Znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu
  • Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023
  • Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto, dla którego będziesz kręcić kilometry
  • W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!

Biorąc udział w rywalizacji zyskujesz dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect.

 

29 maja 2023 10:01