Suwalska Majówka Europejska


Data wydarzenia: 1 maja 2024, 11:00

W tym roku Polska obchodzić będzie swoje 20-lecie w Unii Europejskiej. Z tej okazji 1 maja zorganizowana zostanie „Suwalska Majówka Europejska”. W poniedziałek (15 kwietnia) odbyła się promocja tego wydarzenia połączona z odsłonięciem plenerowej wystawy przy ul. Andrzeja Wajdy pokazującej zmiany jakie zaszły w Suwałkach w ostatnim 20-leciu.

 Dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska i Suwałki stały się pełnoprawnym europejskim partnerem, który nie ma się czego wstydzić. Przez te dwie dekady tylko jako Miasto zrealizowaliśmy 99 projektów na łączną kwotę prawie 921 mln zł. Dofinansowanie unijne sięgnęło blisko 563 mln zł. Dzięki naszym kolejnym planom ta suma na pewno jeszcze wzrośnie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

To dzięki środkom unijnym wybudowano tak potrzebną naszemu miasta obwodnicę. Aquapark, nowoczesna sala koncertowo-teatralna, obiekty sportowe i wiele wyremontowanych i wykonanych ulic, jak: Reja, 24 sierpnia, Wigierska, czy ulic wchodzących w tzw. trasę wschodnią.  Za pieniądze z Unii powstały bulwary wraz z budynkiem Galerii Stara Łaźnia, zmodernizowano przedszkola i szkoły, a także zakupiono nowoczesny tabor  autobusowy.

W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy w Suwałkach różne przedsięwzięcia. Jednymi z nich jest już wydany kalendarz na rok 2024 i album podsumowujący działalność Miasta Suwałki w oparciu o środku z Unii Europejskiej. Na 1 maja 2024 r. szykujemy z kolei Suwalską Majówkę Europejską – podsumował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

  • godz. 11.00 – 15.00 – piknik na Bulwarach nad rzeką Czarną Hańczą;
  • godz. 19.00 – koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”, Sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 (bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie SOK, limit: 4 szt./osoba)

W programie:
11.00 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
12.00 – animacje taneczne z ZPiT Suwalszczyzna,
12.15 – „Oda do radości” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej,
12.20 – oficjalne otwarcie przez Prezydenta Miasta Suwałk,
12.30 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej,
13.00 – Flashmob „Happy UE”,
13.15 – prezentacje artystyczne suwalskich organizacji pozarządowych,
14.00 – koncert młodzieżowych zespołów rockowych z SOK: Lejt, Platinium, Rusty Dusty Stage, Militia,
14.50 – dynamiczny pokaz sprawności żołnierzy – 14. Pułk Przeciwpancerny im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,
15.00 – zakończenie imprezy plenerowej,
19.00 – koncert „Grupa MoCarta wśród gwiazd”  (wejściówki do odbioru w kasie SOK od 15.04.2024 r. godz. 14.00)

Ponadto:
–  konkurs wiedzy o Suwałkach w Unii Europejskiej – do wygrania atrakcyjne nagrody!
–  strefy animacji, kultury i edukacji
–  strefa aktywności Sportowe Miasto
–  stoiska suwalskich organizacji pozarządowych
–  stoiska służb mundurowych, przedsiębiorstw i instytucji miejskich
– wystawa „20 lat Suwałk w Unii Europejskiej”
–  piknikowa strefa gastronomiczna – zachęcamy do zabrania własnych koszy piknikowych

Na stoiskach animacyjnych Suwalskiego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach oraz Muzeum Okręgowego w Suwałkach (dziedziniec Muzeum im. Marii Konopnickiej) nie zabraknie różnorodnych atrakcji dla młodszych i starszych. Będzie można stworzyć portret lub mobilne graffiti, zatańczyć w big bańkach, narysować kredą europejskie budynki, poczytać, zaprogramować robota albo zagrać w grę planszową, czy zwiedzić Ogród Bajek. Będzie też można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zbadać swoje BMI, wiek metaboliczny, ciśnienie czy poziom cukru, a nawet ułożyć zdrowy jadłospis.

Strefa aktywności Sportowe Miasto przygotowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach zaprosi do uczestnictwa w konkursie żonglerki piłkarskiej z nagrodami, gry w Teqball, SubSoccer oraz piłkarzyki. Będzie także można spróbować swoich sił w boksie, tenisie albo przygotować swój własny model samolotu.

KONKURS ŻONGLERKI – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

KONKURS ZWISU NA DRĄŻKU – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Na stoiskach organizacji pozarządowych będzie można m.in. nauczyć się, jak dbać o uzębienie, nauczyć się gry w szachy, wykręcić kilometry na rowerze stacjonarnym, potrenować boks i aikido, zapisać najmłodszych do drużyny harcerskiej, porozmawiać o Kresach, dowiedzieć się jak działają kluby seniora w Suwałkach, czy zagrać w grę fabularną i fantastyczną.

REGULAMIN KONKURSÓW – KLIKNIJ TUTAJ

Stoiska promocyjno-informacyjne: ZHP, Fundacja Społeczność, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Stowarzyszenie „Mroczne Bractwo”, Fundacja EGO, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Suwalskie Starszaki, Fundacja Klub Szachowy Jaćwież Suwałki, Stowarzyszenie Zdrowy Uśmiech, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie Pełnia, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Stowarzyszenie Komitywa, MTB Suwałki, Klub Aikido Kresmeni, Stowarzyszenie Panzer Suwałki, Stowarzyszenie Kostroma, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, Komenda Miejska Policji w Suwałkach, 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Państwowa Uczelnia Zawodowa, Narodowy Fundusz Zdrowia – Podlaski Oddział Wojewódzki, 12. Batalion Obrony Pogranicza w Suwałkach, Nadleśnictwo Suwałki, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Unijnych w Suwałkach, Placówka Straży Granicznej w Rutce-Tartak im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Areszt Śledczy w Suwałkach.

Autorem grafiki na plakacie imprezy jest Krystian Kozłowski, uczeń kierunku technik reklamy w Zespole Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach. Pracami koncepcyjnymi wszystkich jedenastu uczniów, którzy przygotowywali propozycję grafiki, opiekowała się nauczycielka praktycznej nauki zawodu, Pani Jolanta Grabowska, która czuwa nad efektami pracy uczniów w dziedzinie plakatu.