Zalew Arkadia


Zalew Arkadia to malowniczo położony sztuczny zbiornik wodny, zasilany wodami rzeki Czarna Hańcza. Został on utworzony na początku XVIII wieku jako staw zasilający młyn wodny, działający na potrzeby suwalskich mieszczan. Na środku zalewu znajduje się urocza wysepka.

Zbiornik wypełnia czysta woda, stanowiąca doskonałą przestrzeń życiową dla wielu gatunków zwierząt wodnych i ziemno-wodnych, zarówno w okresie letnim jak i zimą. Obserwuje się tu kaczki krzyżówki, mewy, łyski i łabędzie. W obecnym kształcie zbiornik wodny posiada ogólną powierzchnię około 13 ha. Jego maksymalna głębokość wynosi około 2,7 m, długość (wzdłuż osi) to około 600 m, zaś maksymalna szerokość – około 350 m.

W okresie letnim na tutejszej plaży miejskiej nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy – pracownicy suwalskiego OSiR-u. Kąpielisko posiada strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości do 1,20 m oraz dla umiejących pływać do 2,5 m głębokości. Swój teren o głębokości do 30 cm mają także dzieci. Tu także mają Państwo możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne). 

W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się kawiarnia oraz plac zabaw. Na osoby ceniące sport czekają korty tenisowe, skate park oraz siłownia plenerowa. Do Państwa dyspozycji pozostaje także Street Workout i Parkour Park, mający szerokie zastosowanie jako trening wykonywany z użyciem „małej architektury”. Jest to świetny sposób na wzmocnienie kondycji, poprawę sylwetki, oraz znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

W pobliżu znajduje się nowoczesny stadion piłkarski, camping, hotele, pływalnia miejska z siłownią i sauną oraz hala sportowa ze ścianką wspinaczkową. Sprzyja to obecności licznych rzesz odwiedzających miasto turystów, a przede wszystkim aktywnych miłośników sportu i rekreacji.

 

Partnerem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach jest suwalskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 


Zalew Arkadia obsługiwany jest przez linie miejskiej komunikacji autobusowej (przystanki przy ul. Wojska Polskiego, ul. Zarzecze i ul. 24 Sierpnia), znajduje się w ciągu miejskiego systemu ścieżek rowerowych i spacerowych. Położony jest również przy trasie atrakcyjnej ścieżki architektoniczno-historycznej starych Suwałk.